Czym właściwie jest styropian?

Styropian – termin ten jest używany niezwykle często, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak bardzo popularnym tworzywem jest spieniony polistyren. Mamy z nim do czynienia na co dzień – jest on obecny w naszych domach jako izolator, przy jego pomocy zabezpieczane są paczki oraz towary w sklepie, ze styropianu wykonuje się także kubki i naczynia jednorazowego użytku. Mało kto jednak faktycznie zadał sobie pytanie – czym właściwie jest styropian? Wiedza przeciętnego człowieka ogranicza się do tego, że jest to lekkie tworzywo sztuczne, które nie przewodzi ciepła ani prądu. Jak można spojrzeć na to z bardziej naukowego punktu widzenia?

Proces uzyskiwania styropianu

Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest styropian, najlepiej jest najpierw przyjrzeć się procesowi jego produkcji. Wszystko zaczyna się od nieprzetworzonego styrenu, który pod wpływem skomplikowanych procesów chemicznych doprowadza się do postaci polistyrenu. Jako jednolita masa, tworzywo to jest formowane w drobne kule, które następnie przy pomocy ciśnienia oraz wysokiej temperatury są przetapiane w pożądany kształt. Niektóre techniki przewidują odlanie większej formy, z której następnie wycina się odpowiedniej wielkości płaty.

Co składa się na styropian

Paradoksalnie, większość unikatowych właściwości styropianu pochodzi nie od polistyrenu, ale od uwięzionego pomiędzy jego porami powietrza. To właśnie dzięki tym bąbelkom styropian stanowi świetny izolator i jest tak lekki. Samo tworzywo natomiast odpowiada za trwałość i stabilność materiału.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*